Optymalna długość sukienki – poznaj najważniejsze zasady savoir-vivre'u
Sukienka stanowi wizytówkę kobiety, dlatego powinna prezentować się nienagannie i idealnie podkreślać figurę. Wybór odpowiedniego fasonu wcale nie jest łatwy. Czy wiesz, jaka powinna być długość sukienki i czym się kierować przy zakupie tej kreacji? Sprawdź, jak dopasować ją do sylwetki i wzrostu.
Sukienka mini czy midi – jak rozróżnić te fasony?
Większość z nas doskonale kojarzy długość mini. To charakterystyczny fason sukienki o nieformalnym charakterze. Kuszący krój odsłania zgrabne nogi, jednak nie zawsze jest mile widziany – lepiej rezygnować z tej długości, jeśli wybieramy się na uroczyste przyjęcie. Na wersję mini z reguły decydują się młode dziewczęta oraz pewne siebie kobiety, które na co dzień chętnie zakładają młodzieżowe, letnie sukienki.
Jak rozpoznać długość midi? Taka sukienka powinna sięgać do połowy łydki. Wspomnianej długości unikają niskie osoby, ponieważ może ona optycznie skracać sylwetkę. Warto zwrócić uwagę na długość mezzo, która opisuje sukienki do kolan. Jest to formalna, skromna i kobieca propozycja dla eleganckich pań.
Dokąd sięga długość sukienki maxi?
Wybierając długość maxi, pamiętaj, że sukienka do ziemi jest niezwykle elegancka, jednak najlepiej wyglądają w niej wysokie i smukłe kobiety. Nieważne, czy zdecydujesz się na buty na płaskiej podeszwie, czy wybierzesz szpilki – długa sukienka z pewnością będzie wyglądać dobrze w obu wydaniach. Kobiety niskiego wzrostu decydując się na długość maxi, powinny pamiętać, by odsłonić czubki butów oraz wybrać obuwie, które dodaje im centymetrów. Niektórzy twierdzą, że sukienki o długości maxi powinny sięgać połowy obcasa, z kolei inni styliści uważają, że optymalna długość powinna kończyć się przynajmniej centymetr nad ziemią.
Jaka jest optymalna długość sukienki?
Zasady savoir-vivre'u dokładnie opisują, jak długa powinna być sukienka o danej porze dnia. Jej dekolt i fason są uzależnione od okazji, godziny, wieku, czy sylwetki. Pamiętaj, aby dostosować strój do swojego wzrostu i wybierz model, który najlepiej podkreśla Twój typ figury.
Najlepsza pora na sukienkę mini
Staraj się wybierać sukienki mini tylko na nieformalne wyjścia, takie jak spotkanie z przyjaciółmi, czy wakacyjna wycieczka. Pamiętaj, że to dość ryzykowny fason, który może wyeksponować zbyt wiele. Nigdy nie wybieraj ubrania sięgającego powyżej połowy ud. Im mniej ozdób tym lepiej, dlatego postaw na jednokolorową sukienkę i odpowiednią długość spódnicy.
Zasady doboru sukienki midi
Etykieta wskazuje, że sukienki midi możemy nosić tylko w ciągu dnia. Należy wybierać modele z zabudowanym dekoltem i zakrytymi ramionami oraz plecami. Jest to długość idealna na koktajlowe przyjęcia, wesela, czy wyjście do pracy. Warto wybrać sukienkę w neutralnym, eleganckim kolorze.
Sukienka maxi na ważne wieczory
Długa suknia wieczorowa jest mile widziana po godzinie 18:00. O tej porze panie chętnie zakładają maxi sukienkę, która powinna sięgać do połowy obcasa lub jeszcze niżej. Długość sukienki maxi musi być dopasowana do Twojego wzrostu – pamiętaj, że zawsze możesz ją skrócić albo założyć buty na obcasie lub koturny, by kreacja prezentowała się idealnie.
Czy długość sukienki zależy od typu sylwetki?
Fason oraz długość sukni mają podkreślać nasze atuty. Warto zatem dobrać odpowiedni model, który zatuszuje niedoskonałości i wyeksponuje wszystko, co jest piękne:
- Figura klepsydry jest stworzona właściwie do każdego typu sukienki. Panie z takimi proporcjami mogą sięgać po modele midi i maxi mające wyraźne wcięcie w talii.
- Sylwetka gruszki stanie się jeszcze piękniejsza w sukience do połowy łydki z rozkloszowanym dołem.
- Panie mające figurę typu jabłko powinny eksponować swoje zgrabne nogi, dlatego mogą zdecydować się na sukienki z rozcięciem. Czym się kierować przy wyborze stroju dla jabłka? Suknie mogą mieć różną długość, jednak powinny akcentować talię i zaokrąglać biodra.
- Sylwetka przypominająca prostokąt to dla wielu kobiet spore wyzwanie. Mając tak zgrabne ciało, możemy nosić sukienki o dowolnym fasonie, jednak styliści rekomendują klasyczne kopertówki.
Jaka długość sukienki do buta na wysokim obcasie?
Zakładając buty na wyższym obcasie, możemy wybrać właściwie każdą długość sukienki. Nieważne, ile mamy centymetrów wzrostu – eleganckie szpilki sprawią, że bez obaw założymy kreację o długości do kostek. Sukienki maxi powinnyśmy nosić wraz z wysokimi słupkami, z kolei buty na niewielkim obcasie dobrze współgrają z modelem mezzo lub midi.
Długa sukienka, czy wersja mini? Czym kierować się przy wyborze kreacji?
Jeśli chcesz sprawić sobie jedną długą sukienkę, to powinnaś zadbać, aby leżała na Tobie idealnie. Oprócz długości ważny jest jej krój oraz dopasowanie. Najlepiej sprawdzić w sklepie, który model najbardziej do Ciebie pasuje. Warto pamiętać, że sukienkę można uszyć u krawcowej lub kupić przez internet – wszystko zależy od naszych wymagań i budżetu.
Długość sukienki a wzrost
Niskie kobiety często zastanawiają się, jak dopasować sukienkę maxi do swojego wzrostu. Panie mające więcej niż 180 centymetrów mogą założyć płaską podeszwę lub niewielki obcas. Krój takiego ubrania powinien dobrze eksponować kształty i uwydatniać pięknie wcięcie w talii.
Kreacja dopasowana do wieku
Jak długa powinna być suknia, by odpowiadała pani w podeszłym wieku? Suknie midi i maxi pasują zarówno młodszym, jak i starszym kobietom. Jedynie wersja mini może wzbudzać kontrowersje, jeśli zostanie założona przez poważną i dostojną panią. Starsze osoby również mają prawo czuć się pięknie, dlatego nie powinna ich ograniczać etykieta – jeśli seniorka ma ochotę pokazać łydkę, to może zrobić to bez krępacji!
Zasady savoir-vivre'u stanowią podpowiedź dla niezdecydowanych pań i pokazują, jak się ubierać, by nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji, Kobiety, które przestrzegają tych reguł, zawsze wyglądają elegancko i dostojnie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog