Co zrobić, kiedy ubrania się elektryzują i jak sobie z tym radzić?
Elektryzujące się ubrania to problem, z którym niełatwo sobie poradzić. Nieprzyjemne wyładowania elektrostatyczne pojawiające się podczas dotykania materiału, nieestetyczne przyklejanie się poszczególnych części garderoby do ciała to tylko niektóre ze zjawisk, jakie towarzyszą naelektryzowanej odzieży. Na szczęście istnieją metody, aby temu zapobiegać. Zatem, co robić, aby ubrania się nie elektryzowały? Poznaj domowe sposoby na elektryzujące się tkaniny i przedmioty w Twoim domu!
Dlaczego ubrania się elektryzują?
Ze zjawiskiem nadmiernego elektryzowania się ubrań najczęściej mamy do czynienia w chłodniejszych miesiącach roku. Niewątpliwie ma to związek z ogrzewaniem naszych mieszkań. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego znacznie obniża się bowiem poziom nawilżenia w ogrzewanych pomieszczeniach. Suche powietrze sprzyja elektryzowaniu się tkanin i przedmiotów, które się tam znajdują. Kiedy ich dotykamy, możemy odczuwać nieprzyjemne wyładowania.
Za nadmierne elektryzowanie się ubrań odpowiadają również tkaniny, z których zostały one zrobione. Wełna i materiały syntetyczne są szczególnie podatne na to zjawisko. Naelektryzowane przyciągają drobinki kurzu naładowane ujemnymi ładunkami elektrycznymi i dlatego właśnie strzelamy prądem. Elektryzujące się swetry, przyklejająca się do rajstop spódnica to na szczęście problemy, z jakimi szybko można sobie poradzić. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby, aby zminimalizować ryzyko elektryzowania się ubrań.
Co zrobić, aby sukienka się nie elektryzowała?
Elektryzowanie się ubrań jest nieprzyjemnym zjawiskiem i powoduje znaczny dyskomfort. Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się ładunków elektrycznych z odzieży, jest zapobieganie elektryzowaniu się ubrań. Zdecydowanie pomocne będzie regularne używanie podczas ich prania i płukania preparatów o właściwościach antystatycznych. Szczególnie należy zwrócić uwagę na to, jaki płyn do płukania ubrań stosujemy. Powinien to być środek, który nie tylko zmiękcza strukturę pranych tkanin, ale przede wszystkim minimalizuje ich elektryzowanie.
Spray antystatyczny i jego wyjątkowe właściwości
Jeśli zależy nam na tym, aby nasza odzież nie była podatna na elektryzowanie, należy zaopatrzyć się w dobrej jakość płyn antystatyczny. Środek ten pokrywa tkaniny delikatną powłoką, która skutecznie chroni je przed tym zjawiskiem. Użycie płynu antystatycznego to sprawdzony sposób, aby odzież się nie elektryzowała.
Pomocnym zabiegiem będzie też prasowanie. Jeśli krótko po wysuszeniu ubrań przeprasujemy je gorącym żelazkiem, skutecznie pozbędziemy się zgromadzonych na odzieży elektrycznych ładunków. Podczas prasowania możemy też zastosować specjalny spray, który wzmocni ten efekt.
Sprawdzone triki i domowe sposoby, aby ubrania się nie elektryzowały
Żeby skutecznie odelektryzować tkaniny możesz użyć prostego preparatu przygotowanego samodzielnie w domu. Wystarczy zetrzeć niewielką ilość szarego mydła i zalać je szklanką wrzącej wody. Po wystudzeniu miksturę tę należy połączyć z dwiema szklankami wody destylowanej i dokładnie wszystko wymieszać. Otrzymany w ten sposób płyn ma doskonałe właściwości antystatyczne i z powodzeniem można nim spryskać elektryzujące się ubrania. Środkiem tym możesz też z powodzeniem popsikać koce i wełniane dywany.
Świetnym, domowym sposobem na walkę z elektryzowaniem się odzieży jest zwykły lakier do włosów w sprayu. Przed założeniem na siebie ubrania należy je odwrócić na wewnętrzną stronę i dokładnie rozpylić na nim niewielką ilość tego kosmetyku. W ten sposób skutecznie unikniemy nieprzyjemnych doznań, jakie towarzyszą zakładaniu naelektryzowanej odzieży.
Kiedy nie mamy pod ręką żadnych, specjalistycznych środków możemy szybko pozbyć się ładunków elektrycznych z ubrania za pomocą metalowego wieszaka. Aby skutecznie je usunąć wystarczy kilkukrotnie przetrzeć wieszakiem tkaninę. Ujemne elektrony zgromadzą się na metalu i tym samym ubranie przestanie strzelać prądem.
Żeby skutecznie odelektryzować sukienkę, czy też inny element garderoby, wystarczy też zwilżyć wodą gąbkę i delikatnie przetrzeć nią odzież. Może nie zadziała to, jak spray antystatyczny, ale na jakiś czas na pewno pomoże.
Nawilżanie powietrza to podstawa
Jak już wiemy, za nadmierne elektryzowanie się tkanin i przedmiotów odpowiada między innymi zbyt suche powietrze w sezonie grzewczym. Aby skutecznie temu zapobiegać, koniecznie należy zadbać o podwyższenie wilgotności w ogrzewanych pomieszczeniach. Najprostszym sposobem będzie położenie na kaloryferze mokrego ręcznika. Jest to sprawdzona, ale niestety dość pracochłonna metoda.
Znacznie mniej pracy będzie wymagał zawieszony na grzejniku nawilżacz. Wystarczy raz na jakiś czas wlać do niego wody, by na jakiś czas pozbyć się problemu. Jeszcze lepszą skutecznością cechuje się elektryczny nawilżacz powietrza. Jeśli więc domowe sposoby zwiększenie wilgotności zawodzą i powietrze w Twoim domu jest wciąż przesuszone, nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w tego rodzaju urządzenie.
Również rośliny pomagają normalizować poziom nawilżenia powietrza we wnętrzach. Jeśli więc mamy z tym problem, postawienie w pokoju kilku kwiatów doniczkowych na pewno nie zaszkodzi. Jeszcze dodatkowo w donicach umieścimy mech torfowy, wzmocnimy efekt. Takie działania z pewnością pomogą utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu.
Sprawdź inne nasze wpisy:
- Płaszcz do sukienki długiej, krótkiej i midi – jaki wybrać?
- Sukienka w kwiaty na wesele — czy wypada i jaką wybrać?
- Jak zwęzić spodnie w pasie? Przydatne wskazówki
- Jaka sukienka pasuje do czarnych rajstop?
- Jak ubrać się na koncert?
- Jak zmniejszyć dekolt w sukience?
- Jak prać spodnie ze skóry ekologicznej?
- Optymalna długość sukienki – poznaj najważniejsze zasady savoir-vivre'u
- Jak ciekawie przedłużyć sukienkę?
- Jak sie ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
- Jaką wybrać koszulkę nocną?
- Sukienka na obronę dyplomu – jaką wybrać?
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog